Czech CS English EN Swedish SV

7 zajímavostí ze Švédska

Když se řekne Švédsko, většina lidi si představí Vikingy, nedotčenou přírodu, hory, parky, bohatý sociální systém, hlavní město Stockholm a jeho ostrovy, polární záře, zvláštní jazyk jako je švédština a mnoho dalšího.

Skandinávie je místo neuvěřitelných krás a také je to země, kde lidé dávají přednost rodině a dlouholetým přátelstvím. V podstatě jsou to šťastní a bohatí lidé. Jaké mají švédské národní jídlo? Proč mi na severu Švédska, tak úplně nerozumí? Co je to „fredagsmys“?

Švédské dialekty – těch je celkem šest

A mužů Vám garantovat, že když umíte spisovnou švédštinu (rikssvenska, která je úředním jazykem), tak se nedorozumíte na Gotlandu či v Lapplandu. Zde se používá dialekt, který má trošku jinou výslovnost. Pokud jste začátečník, tak Vás ujišťuju, že bude zmateni jako já při mém poznávání švédské kultury. Švédština je severogermánský jazyk a s převahou analytického jazyka. Ulehčení učení „rikssvenska“ tak je označován švédský jazyk. Výhodou je, že má pouze dva jemné rody, ovšem intonace a výslovnost je velmi náročná a specifická. Nebojte… Dá se to naučit a přežijete!

ZAJÍMAVOST: V 60. letech nastala tzv. „reformace jazyka“. Oslovování lidí stejné nebo vyšší skupiny za pomoci titulu: „herr“, „fru“, „fröken“ (pan, paní, slečna). Vzhledem k oslovení cizích lidí vznikala komplikace mezi členy společnosti a tak se „vykání“ neujalo ve společnosti. Díky liberalizaci a radikalizaci se v 20. století ztrácely rozdíly mezi společenskými vrstvami a tak oslovovaní „du“ (ty) se používá i ve formálním kontextu nebo při komunikaci s nadřazeným pracovníkem. (Já si tykám se šéfem v práci a vše je v pořádku).

Národní švédské jídlo

Díky multikultuře se zde pomalu vytrácí švédský nacionalismus. Je těžké dneska určit, jaké je národní jídlo. Já osobně považuju za národní švédské jídlo tyto dva pokrmy:

Určitě znáte IKEA a masové kuličky, tak je to dost častým pokrmem i zde. Masové kuličky se dají koupit i jako polotovar v obchode. Dokoupíte jen ingredience jako brambory a uděláte omáčku a koupíte brusinky. Ten, kdo bych achtěl přesně domácí postup, najdete zde: link na recept.

Losos s rýží, holandskou omáčkou a chřest k tomu jako bonus. Zbožňuju lososa, a když je možnost, tak proč nevyužít šanci a okouzlit svoji milovanou polovičku? Doporučuji všem, kdo mají rádi ryby. Ta chuť je přímo božská. Zde najdete odkaz na recept na domácího lososa: link na recept.

A co švédské zákusky? Jasně, a nejznámější je „kanelbulle“ nebo-li skořicové šneky, které se hodí k jakékoliv příležitosti. Potěšíte své přátelé a čas s blízkými lidmi je přeci k nezaplacení.

Další super bonusem jsou jahody, Švédi milují jahody a zmrzliny. A s tím je velmi blízko spojené oslavovaní Slunovratu, kdy ve Švédsku nezapadá slunko. Takže když pojedete pozdravit Švéda, nezapomeňte koupit jahodový košík a vanilkovou zmrzlinu. Určitě ho potěšíte.

GODIS – co je to?

Ve švédsku jsou povoleny dětem pouze o víkendu a to v sobotu „godis“ nebo-li sladkosti. V obchodě potkáte rodiny s dětmi, jak nakupují do papírových sáčků na váhu laskominy pro sebe a pro děti. Úžasný, nezdá se Vám? Já jsem si nemohla zvyknout. Když na mě přišlo v týdnu, že chci čokoládu, tak jsem si dala. Švédové prostě nechápali a tvářili se jako, že si počkají na sobotu.

FIKA nebo-li PAUZA

Jak vypadá švédská pauza? Přinese se kafe, knäckebröd chleba, 1 kg sýra, voda s ledem, kafe a sedí se u stolu. Konverzuje se o různých tématech. Nechápu, kde se vzalo, že Švédové jsou milovníci sýra a kafe. Kafe je tu národní zvyklost a pije se tu opravdu dost často. Hlavně v práci, kdy jsou vymezeny „fika pauzy“. Já kafe nepiju… Teda už začínám trošku po 7 letech a už si tak trošku zvykám. Když člověk přijede na návštěvu ke Švédům, tak určitě rádi nabídnou kafe.

OSTHYVEL – hoblík na sýr

Hodně vychytaná pomůcka, jak si krájet sýr na plátky. Švédi koukali, když jsem začala sýr krájet nožem. Rychle jsem pochopila, že je něco spatně. Původně je OSTHYVEL z Norska. Začal se vyrábět v roce 1925 a získal si velkou oblibu ve Skandinávii. Je to opravdu skvělá pomůcka do domácnosti, která by neměla chybět.

SNUS

Tak tohle byla vychytávka. Říkám si oni ve švédsku nekouří? Wau, to snad není možný. Ano, mýlila jsem se a po nějakém čase stráveném ve Skandinávii jsem zjistila, že Švédi kouří, ale ne tak často jako u nás v Čechách. Evropská Unie chtěla zakázat snus, ale neutrálnímu Švédsku se udělila výjimka. Frčí zde snus nebo-li žvýkací tabák. Snus se strčí pod horní ret a je to. Rozdíl je v tom, že buď je v sáčku anebo si můžete udělat sami kuličku a vložit si ji opět pod horní ret. Speciálně pro ženy, představte si muže Vikinga, který si balí sám kuličku a strčí do úst a později se usměje… Je neuvěřitelně odpuzující, jak se tabák dostane mezi zuby. Příklad jak „otrávit“ zenu hned na prvním rande.

Švédové rádi snusujou a dokonce snusujou v práci a nikdo nic nenamítá. A když to zkombinují i s pivem, náhle se s lehkostí i socializují.

FREDAGSMYS – Pohoda a klid, když strávíte pátek s nejbližšími.

Tohle je naprostá pecka, pokud máte partnera. Já jsem single, takže nezbývá než si udělat FREDAYSMYS sama pro sebe. Co to ve skutečnosti znamená? Pokud máte svoji drahou / milovanou osobu u sebe, tak se většinou uvaří romantická večere při svíčkách. Zajde se do kina na film. Nebo jen tak doma strávený pátek na gauči s partnerem knížkou, vínem, čajem, skleničkou whisky. Je mnoho možností, jak trávit pátky. Toto mi zpočátku přišlo nezvyklé, ale když se na to podívám z jiného úhlu, tak je to velmi dokonalý nástroj, jak strávit den v blízkosti toho, koho milujete. A který vede k tomu, že jste si k sobě bližší obzvláště při dnešním stresovém tempu života. Potřebuje oživit či upevnit Vás vztah s partnerem? Praktikujte toto jako rituál alespoň jednou v měsíci a uvidíte sami, kam Vás to posune.

Chcete se dozvědět více o životě ve Švédsku?

8 brutálních pravd o životě v Švédsku

8 brutálních pravd o životě v Švédsku

Každý z nás v životě zažil něco pozitivního či negativního. Jsem jen pokorná k životu a předávám to, co jsem zažila. Že i Švéd mi "závidí". On vlastně nezávidí, ale spíš mi to přeje. Jen výjimečně lidé znají můj příběh a ...
Je Švédsko opravdu takový ráj na zemi?

Je Švédsko opravdu takový ráj na zemi?

Jako nováček ve Skandinávii jsem byla absolutně uchvácena, jak to zde většinou funguje. Preferuje se zdravý životní styl a vše má svůj řád. Preferuje se rodinný život před prací. Sociální systém se postará o sociálně slabší tak, aby mohli žít kvalitnější ...
Vaše nejčastější otázky, které dostávám o životě ve Švédsku

Vaše nejčastější otázky, které dostávám o životě ve Švédsku

Žiji ve Švédsku už šestým rokem a hodně jste mi posílali e-maily či otázky na Messenger. Abyste nemuseli čekat, tak jsem sepsala nejčastější otázky o Skandinávii a zde je několik mých odpovědí na Vaše otázky. Připomínám, že je to můj názor, ...
Tři kroky ke střeše nad hlavou i s bonusem

Tři kroky ke střeše nad hlavou i s bonusem

Jak si najít ve 3 krocích podnájem/byt ve Švédsku? Důležité pro pochopení skandinávské mentality je to, že praxe je: KÖ (neboli fronta).Švédi, jak jsem je pozorovala, a vypozorovala velmi podstatné a důležité informace, tak mají na vše dostatek času. Musíš mít ...