Czech CS English EN Swedish SV

Ležím v ložnici a slunko mi svítí do tváře. Ležím v krátkých kalhotách a v bílém tričku. Jsem celá vyčerpaná. Jsem vyčerpaná ze všech pohovorů a z té snahy. V hlavě mi běží neskutečně mnoho myšlenek. Potřebuju si dát pauzu od všeho. Co mi velmi pomáhá, je procházka v lese anebo strávit čas u moře. Znáte to. Jen moře a vy. Samota a vůně moře nebo hustého lesu. Jenže tentokrát jsem neměla náladu ani na jedno.

Jen tak ležím na posteli a přemýšlím, jak a kam chci svůj život posunout.

Došlo mi jedno jediné. Jediný závěr byl, že je mi jedno, co budu dělat, jen ať mám konečně už nějaký finanční příjem. Peníze ubývaly a zvyšovala se moje starost o mě samotnou. Věděla jsem, že práce na lodi by byla ideální a i vysněná, ale bohužel se nezadařilo. Bylo potřeba hledat jiné reálnější alternativy. Jedna z alternativ byla si hledat práci na souši a pracovat na mě samotné a také zabrat na švédštině.

Obcházela jsem různé restaurace, sklady, firmy. Líbilo se mi přijít, zazvonit u firmy a zeptat se na práci. A co na tom bylo skvělé? To, že člověk vycházel ze své komfortní zóny a rozšiřoval svoje komunikační schopnosti.

Jakou taktiku jsem používala? Úplně jednoduchou. Vyhlídla jsem si firmy v mém okolí a snažila se je oslovit, ale je to celkem bezvýznamné, když neumíte jazyk na určitém levelu. Je to celkem boj a angličtina je Vám tak akorát naprd. Pokud zde už nemáte kontakty. Pořád cítíte, že to nestačí a přejete si umět více. Snažíte se, ale jako by Vás něco brzdilo… Možná stud, možná vlastní neschopnost a nebo třeba lenost. Důvodů je mnoho. Přeju si, abych svůj stud mohla překonat a konečně uměla mluvit plynule na pohovorech. Abych se naučila říkat to, co potřebují slyšet a neodpovídat na něco jiného, než se ptali. Poznat jejich kulturu a zvyky.

Na škole jsme měli oddělení, kde byla možnost prodiskutovávat různé témata a trénovat si tak švédštinu.

Potkala jsem tam jednu fajn ženu a sedly jsme si do noty. Byla to super ženská se třemi dětmi a měla ráda náš český štrůdl. Hodně mi pomohla ze začátku a věnovala mi svůj čas. Učila mě švédský jazyk. Snažila jsem se jí pomáhat s dětmi. A i přes její neuvěřitelně těžký život, kde se časem ukázalo, že ji bije vlastní manžel, se rozhodla odstěhovat. Začít žít jinde a hlavně v klidu.

Před opuštěním města mi doporučila jednu firmu, kde pracovala i její dcera při studiu. Když jsem se dívala, kde firma je, ukázalo se, že je pouze 10 min od mého bytu. Byla jsem v údivu a neskutečně mě to nakoplo.

Dostala jsem doporučení a ještě to mám kousek od bytu. No úžasné!

Takže teď si 2 roky odmakat, abych mohla mít nárok na studijní půjčku a zaměřit se na studium. Jaká je to výhoda? Dostanete od státu bezúrokovou půjčku. Není to zrovna málo peněz. Takže 2 roky odpracujete a pak se zapíšete do školy. Požádáte na úřadě o peníze a dodáte potřebné informace.

Vzpomínám si, jak jsem byla šťastná a spokojená, že mám práci. Ovšem s vysavačem a hadrem jsem nikdy nebyla velký kamarád. Zjistila jsem, že tato práce není vůbec pro mě. Docházelo mi to stále více a více, že na této planetě mám jiné poslání. Musela jsem vydržet dva roky.

Ale jsem netrpělivá a čekat na studium se mi nechtělo. A tak jsem se přihlásila do školy na večerní studium.

Po práci jsem studovala švédský jazyk a literaturu, a o víkendu zase dělala domácí úkoly. Nezbyl čas na kamarády anebo intenzivní výlety či sporty. Věděla jsem, že jazyk mi otevře cestu k lepší práci a možnostem. Bylo potřeba jen vydržet a nevzdat se.

Každý ráno vstávat s pocitem, že tu práci nenávidím, ale je potřeba to prostě dělat, abych se posunula k mým cílům a přáním.

A jak jsem to všechno vydržela? Abych řekla pravdu, já nevím. Byla to víra a touha, která mě poháněla dopředu. Viděla jsem před sebou svůj cíl, který si přeju dosáhnout. Odhodlání si jít za svým a nebát se překážek, které přijdou do života. Věřit sama sobě, že to dokážu.

Mým cílem bylo vystudovat švédštinu a literaturu, historii a psychologii. To se mi povedlo, za to jsem na sebe neskutečně pyšná. V české škole mi říkali, že nejsem schopna se naučit česky natož, abych se naučila švédsky. Pořád jsem nebyla dost dobrá na támhleto a na tamto, a bůhvíco co ještě.  Ano, nejsem dobrá na všechno, ale vím, na co jsem sakra dobrá. No, akorát bohužel na to nemám ještě papír. Zatím.

No a o několik let později žiju ve Švédsku, hovořím švédsky a mám dokončenou školu.

Co bych poradila těm, kteří se rozhodnout odjet z České republiky? Už jen to rozhodnutí, že chcete zkusit život v cizině, je neuvěřitelnou zkouškou. Člověk zažije peklo a i ráj. Změní vás to a možná se stanete i lepšími lidmi. A uvidíte život i z jiného úhlu. Možná se Vaše vnitřní hodnoty změní a uvědomíte si, co je opravdu v životě důležité.

Poznáte například, že rodina je nejdůležitější a máte zajet na Vánoce domů, že Vás někdo čeká a věnuje Vám čas. Že i kamarádi, kteří jsou Vašimi opravdovými kamarády, jsou při Vás i v těch nejtěžších chvílích, i když jste se neviděli nějakou dobu. Možná poznáte, že starost a péče o blízké lidi je gestem lásky a vděku. Možná poznáte, že život není jen o práci, ale trávení života s lidmi, na kterých Vám záleží. Že byste byli ochotni přiletět na 2 dny, abyste mohli být s Vaším nejbližším přítelem, když Vám to zaměstnání nebo jiné okolnosti umožní. Možná zjistíte, že i samota není tak špatná, jak lidi o ní hovoří a začnete ji akceptovat. Možná si sami uvědomíte, jak je důležité dělat, co Vás baví a naplňuje. Možná si uvědomíte spoustu další aha – momentů.

Běžte tam, kam Vás život táhne. Nebojte se. Vždycky je dobře a bude líp!

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru, kde dostanete upozornění na každý nově vydaný článek o Švédsku.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *