Czech CS English EN Swedish SV

Základní informace o Švédsku

Co se Vám vybaví, když se řekne Švédsko nebo Skandinávie? Příroda, jezera, polární záře, masové kuličky, IKEA, velmi vyspělý sociální systém, Vikingové, hokej, florbal, hora Kebnekaise, švédština, atd. Švédsko Vám dokáže nabídnout opravdu hodně. Přijměte tu pozvánku do země multikultury a bohaté země.

Jak vzniklo Švédsko a stručná historie?

Švédský národ bohužel nedokážu přesně určit. V oblasti Jämtland se datuje 9000 let př.n.l., kdy byly objeveny nástěnné malby. Velmi významní pro Švédsko byli Vikingové, kteří byli především skvělí obchodníci, mořeplavci a bojovníci. Vikingové dobyli Kyjev, měli kolonie na Islandu, v Anglii, na Faerských ostrovech a plavili se dokonce až do Turecka. Žili mezi 8-11. stoletím a měli křesťanskou víru. Určitě znáte Thora a jeho kladivo. Kladivo je mocná zbraň a bylo vyrobeno skřítky.

Seveřané nosí tento symbol, jenž je znakem polyteismu (uctívá se více bohů nebo božstev). Kladivo má speciální vlastnosti, například vždy trefí svůj cíl, vrátí se jeho majiteli, je nerozbitné a neskutečné těžké. Kdo ho uzvedne, je sám Thor a jeho syn Magni. Ten ale potřebuje opasek a magické rukavice.

15. století

Gustav Eriksson (později Vasa) v 15. století měl sedět ve vězení v Dánsku, jenže on se vrátil do Švédska a snažil se o zrušení nevýhodné unie mezi Dánskem a Norskem. Brzo se však dozvěděl, že jeho otec byl ve Stockholmu popraven. Gustav byl nespokojen a začal „přemlouvat“, aby lidé povstali. Gustav slíbil lidem privilegia a ochranu kostelu, a tak se mu dostalo podpory od biskupa.

K tomu, aby mohl Gustav dokončit svoje povstání vůči Dánsku, tak si zapůjčil peníze od města Lübeck v severním Německou. Avšak to byl velmi velký dluh s úrokem, který musel splatit. Jediné, co se vybíralo, byla daň ze zemědělství, ale to však nestačilo, a tak na řadu přišlo náboženství. Martin Luther, zakladatel luteránství, vyvolával pochybnosti o spasení z vlastní moci, v kostele se začala vybírat daně od lidí, kteří se chtěli spasit. Gustav si všiml této moznosti a uvědomil si, jak by mohl splatit svůj dluh. A proto došlo k reformaci bohatých kostelů a začalo se praktikovat luteránství, a tím Gustav plně centralizoval svoji moc. Gustav Vasa I. se stal králem 6. června v roce1523. A tento den se stal jedním z velmi významných svátku ve švédské historii.

Významné osobnosti v 18. a 19. století

 • Carl von Linné nebo také zvaný Carl Linnaeus (zakladatel botanické nomenklatury)
 • Anders Celsius (zakladatel Celsiovy stupnice)
 • Alfred Nobel (chemik a vynálezce dynamitu)
 • Carl Wilhelm Scheele (objevitel kyslíku, dusíku a dalších chemických prvků)
 • Selma Lagerlöf (spisovatelka, Du lär mig att bli fri – Učíš mě svobodě)

19. století

Začátkem 19. století bylo Švédsko zužováno hladomorem a také velmi poznamenané Napoleonskými válkami. Švédové začali hojně emigrovat do USA, kde byly lepší podmínky pro život. Jednalo se o masové stěhovaní Švédů a jednalo se o 1,2 milionu obyvatel. Díky válkám Švédsko ztratilo svoje vybojované území, ale poučili se a snažili se toho využít ke svému prospěchu. A proto bylo poté Švédsko známo jako neutrální stát.

Ve Švédsku také došlo k industrializaci a tak díky dřevařskému průmyslu, železniční dopravě a těžbě železné rudy se zakládaly podniky a země začala rozkvétat. Tento rozmach byl startem pro narůst ekonomicky. Vznikala hnutí lidová, dělnická i křesťanská, a také hnutí abstinentů, protože alkohol byl velkým problémem v 19. století. Začaly se také rýsovat polické stany a ženy dostaly právo volit.

20. století

V tomto století vznikly dva významné fenomény: neutralita a švédský model. Co to znamená? Lidsky řečeno „blaho pro všechny“, ale co je to blaho a co štěstí znamená? To už je jiná otázka. Hjalman Branting díky svému aktivnímu postavení položil základy sociálně-právnímu a ekonomickému systému. To mělo velký úspěch a dostalo se to do podvědomí jako „švédský model“, jehož účelem bylo oživit švédskou ekonomiku. A úkolem bylo vytvořit nové pracovní místa a tak bojovat s nezaměstnaností.

Po druhé světové válce bylo Švédsko velmi silné a to díky nerostnému bohatství a silné generaci lidí v produktivním veku. Export se neustále vyvíjel a Švédsko se dostalo na 2.-3. místo na žebříčku nejbohatších zemí světa v 60. a 70. letech. Ale také Švédsko postihla ropná krize v roce 1973 a začala silná inflace postupně směrující k finanční krizi v letech 1990-1994, a tak i ke konci „švédského modelu“. Nezaměstnanost v roce 1991 se zvýšila na 2% a v roce 1993 až na 10 procent. A v roce 2019 je nezaměstnanost momentálně 6,3%.

Základní informace o Švédsku

 • Hlavní město: Stockholm
 • Rozloha: 449 964 km²
 • Počet obyvatel: 10 182 000
 • Hustota zalidnění: 22,8 obyvatel / km²
 • Jazyk: švédština a angličtina
 • Náboženství: protestanství
 • Měna: švédská koruna

Kdo je hlava státu?

Švédsko je konstituční monarchie a má parlamentní demokracii. Od roku 1973 je v čele král Carl XVI. Gustav z dynastie Bernadotte. Od roku 2014 je předsedou vlády Stefan Löfven. Vítěznou politickou stranou se stala sociální demokracie dne 9. září 2018.

Statistické informace o Švédsku pro ty, které to zajímá:

Silná ekonomika Švédska

Švédsko zbohatlo díky dřevařskému průmyslu, výstavbě železnice, těžby rudy. Prosperitou mu také dodává dostatek energetických zdrojů. A daří se i zemědělství.

Kdo jsou Švédi?

Velmi rozmanití, ale v základu jsou to lidé, kteří velmi věnují své rodině a blízkým přátelům ze školních lavic. Švédové jsou chladní a velmi rezervovaní lidé. Jenže když je poznáš, tak jsou to praví přátelé s hřejivým srdcem. Získáš si jejich přízeň a neopustí tě. (Alespoň tak to mám já.) Švédové preferují švédštinu, angličtinu, španělštinu a francouzštinu. Mají rádi opravdu hodně kafe, saunu, protein, posilovnu a zdravé jídlo.

Zde v Göteborgu můžete zažít různé náboženství. Různorodá kultura přináší nesoulad v tradicích a oslavách. Každá kultura si s sebou nese jinou tradici. Pokud chcete zažít multikulturu v praxi, tak přijeďte do Švédska dne 6. června, který je národním dnem Švédska.

Chcete navštívit Švédsko?

Švédsko je velmi rozmanité, na jihu najdete mírnější podnebí a na severu převládá subarktické počasí, což je chladná tuha zima. Je tu neskutečné množství míst, kam se můžete jet podívat. Západ Vás přitáhne díky neskutečně krásným ostrovům. Sever Vás ohromí nejvyšší horou Kebnekaise a nádhernou královskou cestou. Střed nabídne relax dovolenou u největšího jezera. Východ zaujme hlavním městem a jih zase nabídne skvělé zážitky na ostrovech Gottland a Öland.

Zajímavé zajímavosti o Švédsku

 • Čekáš ve frontě? Utrhne si nejdříve pořadové číslo a čekej.
 • Chceš pojmenovat svoje dítě IKEA nebo Elvis? Ne, to opravdu nemůžeš.
 • Máš rád kafe? Přijeď do Švédska… Pije se tu na litry.
 • Chceš studovat? Přijeď sem… A dají ti cirka 12 000 SEK jako motivaci. To je vyplatí!
 • Jsi feministka? Máš výplatu jako muž.
 • Máš rád jídlo? Máš tu dny patřící jen kanelbulle (odkaz na recept) a waflím (odkaz na recept).
 • Jsi rodič? Tak máš nárok na 480 dní placené rodičovské dovolené a věř mi, že to není málo.
 • Práce v kanceláři? Tak to musíš znát posvátné symboly CTRL+C a CTRL+V.
 • Miluješ zimu? Tak se odstěhuj do města Umeå v severovýchodním Švédsku a máš tam hodinu světla denně.
 • Zbiješ svoje dítě? Tak tady jsi trestně stihán a jdeš za to vězení.
 • Chceš je levně opít? Není nic lepšího než se vydat lodí do Helsinek ve Finsku či Frederikshavnu v Dánsku.

Kuriozita: V roce 1979 byla homosexualita považována za nemoc, a proto Švédové protestovali tak, že se omlouvali z práce, že jsou nemocní a cítí se homosexuálně.

Chcete se dozvědět více Švédsku?

Top 8 muzea, které musíte vidět v Göteborgu

Top 8 muzea, které musíte vidět v Göteborgu

Překvapí Vás bouřka při prohlídce města? Je sychravo a pochmurno? Co dělat ve Švédsku, když počasí je hej hou? Doporučuji poznat více z historie Skandinávie. Dozvíte se ohromné zajímavosti o Vikingech a jejich úspěšných obchodech? Co se nosilo za dob krále ...
7+1 švédských pravidel

7+1 švédských pravidel

Co jsem se ve Skandinávii naučila? Co bylo jiné oproti Česku? Jak mě ovlivnilo studium a pochopené švédské kultury? Vzpomínám si na svůj první rok ve Švédsku a cítím se jako Alenka v Ríši divů. Nevím, jak se mám chovat a ...