Czech CS English EN Swedish SV

7 důvodů proč cestovat ve Švédsku

Hodně lidi se mě poslední dobou ptá, jak se to s cestováním a co tam stojí za návštěvu ve Švédsku? Je toho opravdu hodně, co člověk může navštívit. Je to procházka centrem ve Stockholmu, historické město Gotland, procházka Göteborgem a nejznámější ostrovy na západním pobřeží. Skandinávie je typická svojí architekturou, historií, zde poznáte a zažijete opravdové Švédsko.

STOCKHOLM

Zde bych strávila alespoň 3 dny. Často jsem slyšela od mých kamarádů, že je nádherné (kombinace vůně moře a slunce byla k nezaplacení). Úžasné ostrůvky, které můžete navštívit pomocí lodní dopravy, která se neustále k dispozici. Procházka městem se skandinávskou zmrzlinou zní více než lákavě. – Zde je odkaz www.visitstockholm.com.

GOTLAND

Kdo má rád vikingskou historii, tak vřele doporučuji zajet lodí ze Stockholmu na ostrov Visby. Pořádají se zde vikingské trhy a souboje. A za zmínku stojí, že Gotland dělá své vlastní pivo, které stojí za ochutnání. Gotland je místo Vikingů. – Zde je odkaz www.gotland.se.

GÖTEBORG

Ze Stockholmu se vlakem dostanete do druhého největšího města Göteborg, ale tady fakt pozor na cestování a náklady! Pokud chcete prožít cestu skandinávským vlakem, tak musíte plánovat včas. Jinak se cena jízdenky na poslední chvíli opravdu velmi prodraží. Cesta vlakem ze STH do GÖT trvá 3-3,5 h, super cesta a nechybí občerstvení během jízdy. – Zde je odkaz na www.sj.sewww.mtr.se.

Göteborg je to město multikultury a neuvěřitelné množství gastronomie. Najdete zde jídla z různých koutů světa: španělské tapas, japonské sushi, thajské pad thai, indické chicken tikka masala, čínské jarní závitky, pekingská kachna, řecká musaka, libanonsky salát Fattoush a arabský kebab. Dva dny na město uspokojivě stačí. Navštívit se dá opravdu hodně – od muzea až po zábavní park. Zaleží, co kdo preferujete.

Do Göteborgu je nejlepší přijet na jaře či v létě. Osobně doporučuju určitě léto a to hlavně kvůli ostrovům. Ostrovy u Göteborgu (ve švédštině Göteborg Skärgård) se dělí na jižní a severní část. Tak dneska se pojďme podívat na tu jižní část, která je dle mého nejzajímavější. Nejznámější jsou ostrovy Styrsö, Donsö a Vrågö.

Na ostrovy z centra Göteborgu se dostanete ze zastávky Brunnsparken, kde jezdí tramvaj č. 11 (směr Saltholmen) asi každých 10 min a cesta trvá tak 45 min. Určitě je výhodné si koupit tzv. „3 dagar kort – Göteborg“ (třídenní jízdenku v oblasti Göteborg). Za jízdné zaplatíte 190 SEK + 50 SEK jako zálohu na kartu. Kartu koupíte všude, kde uvidíte nápis Västtrafik nebo Pressbyrån (něco jako prodejna tabáku v Čechách).

Plánovaní cesty aneb odkaz na místní dopravu v Göteborgu. – Zde je odkaz www.vasttrafik.se.

Nastoupíte do tramvaje a jen nabitou kartu jednou přiložíte ke čtečce (podívejte se, jak to dělají jiní lidé a pochopíte). Potom už jen vesele jedete dál až na zastávku, kde chcete vystoupit. Vy chcete vystoupit na zastávce SALTHOLMEN, kde jsou připraveny lodě. Zde je potřeba se podívat na jaký ostrov chcete.

Ostrov STYRSÖ

Na tomto ostrově najdete kostel, poštu, penzion, minigolf, banku a nově postavené vily. Samozřejmě, že je tu zajímavý moped „punch“, na kterém se můžete přesouvat, a nesmí chybět v žádné domácnosti. Auta jsou na ostrově zakázaná. Super koupaní je Brattenbadet a Utterviks. Na ostrově se také nachází pozůstatky z doby bronzové. Styrsö má 3 oblasti: Styrsö Tången, Styrsö Bratten a Styrsö Skäret. Doporučuju jít směr na Hallsvik anebo jen podél moře k lodní zastávce Skäret. – Zde je mapka pro orientaci na ostrově Styrsö: https://www.styrsobolaget.se/upload/styrsobolaget/pdf%20kartor/Styrs%C3%B6.pdf

Pokud máte hlad, zajděte: www.brattenswardshus.se/restaurang

Ostrov DONSÖ

Tento ostrov na Vás zapůsobí tak nějak jinak. Na ostrově se nachází kostelík s hřbitovem, škola, obchod ICA a je tu možnost koupání v moři. Pokud máte rádi lodě a práci na lodích, tak sem určitě zajeďte. Sídlí tu nejznámější švédské námořní firmy: Donsötank, Veritas Tankers a Älvtank. Ostrov Donsö je spojen mostem s ostrovem Styrsö. – Pokud chcete vandrovat, tak zde je mapka: https://www.styrsobolaget.se/upload/styrsobolaget/pdf%20kartor/Dons%C3%B6.pdf

Ostrov VRÅNGÖ

Tento jižní ostrov u Göteborgu je naprostá romantika. Pokud chcete ukázat svoji dobrodružnou a zároveň romantickou duši, tak tohle je to pravé místo.

Pro mě je Vrångö jedením z nejhezčích ostrovů. Najdete zde „mini obchod“, ale pozor – otevřeno je jen v sezóně. A to samé platí pro místní restauraci, která je přes zimu zavřená. Doporučuji jídlo s sebou, pokud chcete ušetřit. Žije zde cirka 400 obyvatel. Jezdí sem cizinci a místní obyvatelé, aby si užili švédské léto. K večeři se tradičně podává ryba a zelenina. – Pokud chcete vandrovat, tak zde je mapka: https://www.styrsobolaget.se/upload/styrsobolaget/pdf%20kartor/Vr%C3%A5ng%C3%B6.pdf

Z velké části je Vrångo rezervace a to platí i pro ostatní ostrovy. Tak Vás poprosím, chovejte se ohleduplně a svůj odpad vezměte s sebou a pak vyhoďte do koše, jak se patří!!!

Ostrov HÖNÖ

Severní ostrov u Göteborgu, pokud chcete oslovit Vaší polovičku luxusem, tak doporučuji zajet sem. Ochutnat právě vytaženou rybu z moře… Mno, to je ten pravý gurmánsky zážitek ze severu. Projížďka lodí na ostrov Vinga, vyzkoušení kajaku, půjčení kola nebo se jen schladit v moři a opalovat na rozpálených kamenech. Ostrov Hönö toho opravdu nabízí hodně.

Městečko MARSTRAND

Kdo má rád moře a vandrovaní, tak si přijde na své. Rybaření, závody plachetnic, ochutnávání piv v pivovaru, inspirace ručně vyrobenými výrobky, pádlovaní na kajaku. To je to pravé skandinávské.

A jak se dostanete do Švédska?

Nejjednodušší, i když ne vždy nejlevnější je letecké spojení mezi Švédskem a Čechami, a zpět.

Velmi pozitivní je, že začal létat RYANAIR: https://www.ryanair.com/cz/cs/, který létá ve středu z Göteborgu do Prahy většinou v dopoledních hodinách. Chce to plánovat dopředu a letenka se dá koupit za slušnou cenu. Z Prahy do Göteborgu jsou časy odletů dost podobné. Pozor na bookování kufru a sedáčky. Připlácí se! Tento spoj je přímý.

Další linka, která lítá do Prahy je NORWEGIAN: https://www.norwegian.com/se/, která se ukazuje jako úplně bezvadná linka s leteckým časem 1h 45 min. Pozor na bookování kufru a bookování místa. Připlácí se! Tento spoj je přímý! Rozhodně nabízí víc odletů do PRG a pak do GÖT.

Když nelítají tyto dvě linky, tak lítám s německou společností, kde si dám dokonce něco k jídlu a pití v ceně, což je fajn. Sice to není žádná večere či oběd, jak by někdo čekal, ale i takový sendvič je dobrý k zakousnutí. Cena zpáteční letenky se pohybuje různě. Je potřeba opravdu plánovat, sledovat ceny letenek či akce od leteckých společností. Bohužel se musí přestupovat ve Frankfurtu či v Berlíně a samotný let může trvat cirka 3,5 až 4,5 hodiny.

TIP: Můžete si pořídit kartu od https://www.staralliance.com/en/ anebo na https://www.skyteam.com/en a sbírat míle. Získáváte bonus či let první třídou a další výhodné možnosti.

Chcete si přečíst více o cestování ve Švédsku?

TOP 13 aneb to musíte vidět v Göteborgu

TOP 13 aneb to musíte vidět v Göteborgu

Kam se vydat v Göteborgu? Jedete se podívat do Göteborgu?Co jsi najít své oblíbené místo?Nevíte, co podniknout v Göteborgu? Pak jste zde správně! Pro ty, kteří chtějí spojit městskou dovolenou s venkovským vzduchem, kulturou, dobrým jídlem a relaxaci. Tak zde přináším ...
Výlet na pevnost Marstrand

Výlet na pevnost Marstrand

Vyrážím z Göteborgu a jedu si to směr Marstrand. Po mé zkušenosti s nakupováním a tankováním jsem se rozhodla, že se pojedu podívat na Marstrand. Tentokrát se mi povedlo natankovat bez problému. Vzala jsem si s sebou jen několik potřebných věcí ...