Czech CS English EN Swedish SV

Každý z nás v životě zažil něco pozitivního či negativního. Jsem jen pokorná k životu a předávám to, co jsem zažila. Že i Švéd mi „závidí“. On vlastně nezávidí, ale spíš mi to přeje. Jen výjimečně lidé znají můj příběh a vědí, kdo jsem. Co jsem zažila a co jsem musela obětovat, abych byla tam, kde jsem teď. 

Nemám důvod se vychloubat či nějak na sebe upozorňovat, ale jedním z mých mottem je, že „všechno jde, když se chce“. Že i obyčejná holka jako já může žít velmi pestrý život plný zvratů a neustálého hledání štěstí. Jenže štěstí jste Vy. Nikdo Vám to nedá. Nikdo Vám to nevezme, pokud své štěstí dáte špatné osobě, která Vás jen využije.

1. Chceš to někam dotáhnout?

Musíš mít cíl. Bez toho to opravdu nejde. Potřebuješ jednoduše vydržet. Jasně, pochopila jsem, abych mohla studovat a dosáhnout na švédskou studijní půjčku, musím 2 roky odmakat. Práce jako uklízečka byla dostačující. A nehrabalo mi? Ano, hrabalo a bojovala jsem s mou sebeúctou, sebevědomím a i pokorou a nakonec i s mojí ekonomikou. Nemohla jsem uhnout … Žádná levá či pravá …. Mířila jsem přímo rovnou na svůj cíl. 

2. Úspěchy či neúspěchy v cestě.

K mému cíli vedla cesta, ovšem velmi klikatá a trnitá. Jednou jste nahoře a jednou jste dole. Jednou máte neskutečnou motivaci a jednou máte nechuť. Tohle všechno je v pořádku. Jen je důležité nezapomenout na svůj cíl. Sama jsem několikrát zabloudila a doufala jsem, že přijde nějaká múza, která mě osvobodí. Ale jste to Vy a Vaše kontrola nad životem. Nikdy prosím nedávejte všechnu kontrolu člověku, který za to nestojí a není s Vámi. Takže buďte svoji a dovolte si dělat / plnit své sny a cíle. Taky jsem zabloudila, když jsem naivně věřila. Neboj se, nejsi sám / sama … Já Ti rozumím, ať jsi kdekoliv na světě.

3. Je toho málo, co můžeš změnit.

Je potřeba si taky uvědomit, že změnit toho můžeme jen málo. Proč se trápit se situacemi, které vlastně my vyřešit nemůžeme? Místo toho, abych byla paní každé situace, jsem se raději otevřela novým možnostem. Buď situaci akceptujeme a věříme. Necháme situaci plynout improvizovat, přizpůsobovat se, zápasit se vším co přijde do našeho života. Mně to zápasení trvá trošku déle, než mi to do hlavy doteče. Nerada celkově zápasím, teď ovšem chápu, proč je potřeba zabojovat a nevzdávat se. A jaký důležitý význam to v mém životě má.  

4. Může nás majetek, který máme na kontě, ovlivnit? 

Drahá auta, nejnovější mobil či televizor a značkové oblečení přeci neukazuje, že jste seriózní a láskyplný člověk. Chtěli byste bohatého, ale bezcitného muže či ženu? Byli byste šťastnější? Osobně si myslím, že je úplně jedno, jak velké peníze máte na kontě. Mě zajímá, jaký je člověk jako osoba. Jaké má vlastnosti a jak se chová. Zajímá mě vždy charakter. Moje zkušenost je, že jsem narážela na lidi, kteří mě využívali. Ano, to se stává v dnešním světě. Nic neobvyklého. Děje se to a dít se to budete neustále. Smysluplné vztahy nejsou založené na materiálních věcech nebo narcistickém jednaní, ale na poznání a hledaní dobra v lidech a obklopovaní se s nimi. 

Znám jeden příběh. Je to o dvou milencích, kteří se potkali úplnou náhodou. Seznámili se, proběhla mezi nimi silná vášeň. Vídali se, milovali se. Měli jen dva nepřátelé: vzdálenost a nesvobodu. Čas, kterým jim byl dopřán, prožívali plnými doušky a pomalu odkrývali před sebou tajemství, které nikdo nikdy předtím nemohl slyšet. I to nejhrůznější tajemství v nitru našeho bytí. I přes vzdálenost se dotýkali jeden druhého srdcem. Cítili, že jsou na stejne frekvenci.

Oba milenci se báli jednoho jediného, a to že ztratí jeden druhého. Když si to říkali do očí, oba plakali a drželi se pevně v objetí. I když se jeden z milenců dozvěděl o nejtemnějších strachu svého milence. Zůstal s ním. Stále ho miloval a i akceptoval jeho charakter. Jenže po čase se něco změnilo? Objevil se třetí člověk a jeden z milenců se nechal ovlivnit a tak ztratil svoji polovičku, která vždy byla při jeho boku, pomáhala mu v rozvoji a přála mu vše dobré. Jediné, co jsi milenec přál, aby se vídali častěji a posilovali milostný, duševní, mentální a přátelský vztah. Bylo to hodně pro druhého milence ? 

„And I know the scariest part is letting go
Cause love is a ghost you can’t control
I promise you the truth can’t hurt us now
So let the words slip out of your mouth

A jak tento příběh souvisí k kontem na učte? Úplně nijak. Bylo jedno, jestli byli bohatí či chudí. Jestli měli nejnovější Mercedes či BMW. Nebo nejnovější mobil či vrtulník. Chápete hlubší pointu?

5. Myslet a dělat jsou rozdílné pohledy na situaci.

Pokud se jen rozmýšlíte nad věcmi, jak to udělat, obíráte se o čas. Prostě je někdy důležité začít i s realizací. Takže místo mluvení je dobře začít s nápadem. Důležité je hlavně začít. Jde o tisíce, tak dobře promýšlená strategie je důležitá. Záleží, jaký máte plán či o jakou strategii jde. Ale vyzývám Vás, jděte to toho. Buď získáte anebo ztratíte. 

6. Omezený čas. 

Tohle je šíleně krutá pravda, ale bohužel je to tak. Jako mladá osmnáctka jsem na to nikdy nemyslela, ale život je krátký. Buď ho mužů trávit u rodičů, se starými rodiči anebo s přáteli. Jasně, jednou i oni stejně jako já zakusí život na druhé straně pozemského života. To je fakt. Proto je důležité sdílet s nimi vzpomínky a dělit se s nimi o radost. Mno, díky tomu, že žiji ve Skandinávii je pro mě tato situace ještě citlivější, než když bych bydlela v Čechách.

Snažím se lítat do Čech tak často, jak jen to jde. Být s rodinou, ať jsem kdekoliv na světě, je pro mě důležité. Stejně důležité jako trávit čas s partnerem či partnerkou a s opravdovými přáteli, kteří za Vámi přiletí nebo sednou do auta a přijedou za Vámi, když Vám není úplně hej.  Víme, ze oni jsou přátelé, i když jste 2 000 km daleko. Pocit, že někam patříte, si pěkně uchovejte. Pocit k nezaplacení! 

7. Trápit se, či netrápit se. 

O tomto bych mohla napsat knihu. Z vlastní zkušenosti vím, že bolest je dočasná. Bingo, bolí to. Cítíte, jak Vámi projíždí meč a jak Vám něco tlačí do srdce. Jak se ostří zarývá do Vaší duše. Všechno, v co jste věřili, se rozpadne na malé kousíčky. Vy nejste Vy. Jste roztříštění na kousky a nemůžete je znova poskládat. Příliš to bolí a příliš pláčete. Nic Vám nepomůže. Ani meditace ani sluneční paprsky, ani déšť, který Vám smývá maskaru z tváře, ani zima která se vtírá do Vaší bundy a chce vás ochladit. Hlasy v hlavě Vás chtějí ovládnout a Vy se vzpíráte, nechcete. Bojujete o přežití. Ta bolest je hlavně tragédie, když se jedná o člověka, který je pro Vás velmi blízký. Nemůžete bojovat… Už jste ho ztratila, musíte s tím žít. Je příliš pozdě. 

Co je na tom dobře? Věnovat se sobě, dopřát si čas. Odletět na pár dní a procházet se po neznámém městě. Pít víno ve francouzské restauraci, projet se lodí po Seině, vyšlápnout si Eiffelovu věž, potkat se se starými přáteli v Miláně. Psát knihu… Jenže bez konce, protože víte, že Váš příběh neskončil… Protože je zaryt ve Vašem DNA. Poslouchat písně a ležet jen tak v trávě a cítit, jak se nadechujete. 

8. Nezáleží na tom, co si myslí ostatní. 

Mnozí z nás se trápí tím, co si o nás pomyslí ostatní. Dotýká se to našeho sebevědomí, naší osobnosti. Je však potřebné si uvědomit, že obávat se je zbytečné. Žijete si svůj život a nepotřebujete přeci nějaké hodnoceni nebo schválení, jak by Váš život měl vypadat. Pokud jste spokojení, tak nemáte co řešit, ať si ostatní trhnou lopatou. Sami víte, co Vám funguje a co nefunguje. Tak proč řešit zbytečnosti, které Vám nic nepřináší? 

Sama jsem exemplářem. Kdybych se stále obávala, co jsi lidé myslí o mé švédštině či angličtině, nikdy bych nepoznala skvělé lidi jako Johan, David, Lena, Bengt, Mariam, Karin, Danile, Hanna, Simon, Camilla, Pia, Susan a Michael.

Takže co z toho plyne? Dělej, jak nejlépe umíš a dělej to srdcem. Dívej se okolo sebe, pozoruj, poslouchej, vnímej a neboj se. Užívej si života, jak se Ti to líbí.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru, kde dostanete upozornění na každý nově vydaný článek o Švédsku.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *